Alfta Hemköp Cup. Säsong: 2008/09
28/2 - 1/3 2009


Grundspel
Datum Tid Hemmalag Bortalag Resultat
2009-02-28 09,00 Alfta GIF Viking HC 4 - 3
2009-02-28 10,45 Team Gävle Brunflo IK 3 - 1
2009-02-28 12,30 Viking HC Älvdalen HC 4 - 8
2009-02-28 14,30 Brunflo IK Hedemora SK 1 - 6
2009-02-28 16,15 Älvdalen HC Alfta GIF 0 - 4
2009-02-28 18,00 Hedemora SK Team Gävle 1 - 3

Tabell i grundspelet. Grupp 1
Plac Lag M V O F GM-IM +/- P
1 Alfta GIF 2 2 0 0 8 - 3 5 4
2 Älvdalen HC 2 1 0 1 8 - 8 0 2
3 Viking HC 2 0 0 2 7 - 12 -5 0
Tabell i grundspelet. Grupp 2
Plac Lag M V O F GM-IM +/- P
1 Team Gävle 2 2 0 0 6 - 2 4 4
2 Hedemora SK 2 1 0 1 7 - 4 3 2
3 Brunflo IK 2 0 0 2 2 - 9 -7 0

Datum Tid Match Hemmalag Bortalag Resultat
2009-03-01 08,00 Semifinal 1 Alfta GIF Hedemora SK 3 - 2
2009-03-01 10,00 Semifinal 2 Team Gävle Älvdalen HC 11 - 1
2009-03-01 12,00 5-6 Placering Viking HC Brunflo IK 2 - 5
2009-03-01 14,00 3-4 Placering Hedemora Älvdalen HC 6 - 5
2009-03-01 16,00 Final Alfta Team Gävle 1 - 5
Segrande lag
Klicka på foto för större bild!
Team Gävle
Spelare
MV: 25 Oskar Lif, 1 Simon Löfberg
Backar: 2 Simon Wennberg, 3 Andreas Gällstedt, 7 Viktor Långsved, 9 Joakim Svensson,12 Viktor Lind
14 Joakim Danbrink, Joakim Aneklev.
Forward: 4 Daniel Svensson, 8 Sebastian Thyr, 10 Alexander Eriksson, 13 Anton Schultz, Viktor Strand,
Alexander Björkbacka, 20 Ludvig Rogberg, 21 Nisse Ryngmark, Jakob Westin, Alexander Rosenkvist.
 

Ledare: Johan Aflarenko, Håkan Pettersson, Mikael Lif, Tomas Bodinson, Pelle Svensson.

Ett stort GRATTIS till Team Gävle!
 
POÄNGLIGA ALFTA HEMKÖP CUP 2009
 

NR

NAMN

KLUBB

MÅL

ASSIST

POÄNG

 

 

 

 

 

 

  1.

Fredrik Hagman

Hedemora SK

4

4

8

  2.

Sebastian Thyr

Team Gävle

4

3

7

  3.

Alexander Eriksson

Team Gävle

2

5

7

  4.

Viktor Strand

Team Gävle

4

2

6

  5.

David Ademovski

Viking HC

3

2

5

  6.

Emil Perjans

Alfta GIF

2

3

5

  7.

Johan Andersson

Älvdalen HC

1

4

5

  8.

Nisse Ryngmark

Team Gävle

0

5

5

  9.

Björn Jonsson

Älvdalen HC

4

0

4

10.

Alexander Björkbacka

Team Gävle

3

1

4

11.

Josef Rotter

Alfta GIF

3

1

4

12.

Andreas Gällstedt

Team Gävle

2

2

4

13.

Andreas Ljungkvist

Brunflo IK

2

2

4

14.

Sonny Karlsson

Älvdalen HC

2

2

4

15.

Viktor Widing

Hedemora SK

2

2

4

16.

Viktor Långsved

Team Gävle

0

4

4

«« Tillbaka